havuz-temizliği-e1365268781628
Blog 0

Ankara Havuz Temizliği

Ülkemizde yaz aylarında artan sıcaklar nedeni ile sık sık kullandığımız havuzlar gerekli hijyen sağlanmadığında oldukça sağlıksız bir hal alır. İnsan vücudu mikroplara karşı en savunmasız şekilde havuzlarda yakalanmaktadır. Düzenli aralıklarla yapılan havuz bakımı, havuzun kullanımını ve masraflarını azaltmaktadır.

Havuz temizliği en doğru şekilde yapılmış olduğunda havuzda buluna su deniz suyundan daha temizdir. Fiziksel ve kimyasal temizliğin düzenli sağlanmadığı yüzme havuzlarında sağlık açısından pek çok risk oluşur. Bu yüzden havuz temizliği periyodik aralıklarla yapılmalıdır.

Havuz temizliğinin ve bakımının belgelenmiş olması en önemli husustur. Sağlık müdürlüğünden yüzme havuzlarına iletilen yönetmelik ve kriterlerle havuz suyu düzenli tetkiki yapılmalı ve içerik değerleri ölçülmelidir.

Havuz temizliğinde en önemli unsur ph değeridir. İdeal değer 7,2 ve 7,8 aralığında kontrol yapılmalıdır. Havuz sularından eskiden çok kullanılan klor kanserojen olduğundan bunun yerine ozon kullanılması tercih edilmektedir. Eğer havuz temizliğinde klor kullanılıyorsa atıldıktan birkaç saat sonra havuz kullanılmamalıdır.

Havuz kullanıldıktan sonra ortaya çıkan ölü deri, saç vb gözle görülemeyen maddeleri arındırmak amacıyla havuz temizliğinde filtre kullanılmalıdır. Bu filtre günde iki kez kontrol edilip yıkanmalıdır. Yinede bu sistem uzun süreli bir çözüm olmayacağından daha kapsamlı bir havuz temizliği için havuzun komple boşaltılarak dibinin kenarlarının ve ızgaralarının temizlenmesi gerekmektedir.

Havuz temizliği yapılırken dikkat edilecek bir diğer hususta yosunlardan kurtulmaktır. Bunun için kullanılacak yosun giderici sıvıların insan sağlığına hiçbir yan etkisi yoktur ve gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Tüm bunlar yapıldıktan sonra havuz temizliğinin korunmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları güneş yağı ile havuza girmektir. Yağın yüzeyde kalması suyun kirlenmesine neden olur korunması için havuza girmeden önce duş alınılmalı ve bone takılmalıdır.

Ayrıca kış sezonunda havuz suyu boşaltılmamalıdır. Boşaltılması halinde ağaçların yaprakları veya diğer maddeler havuz dibindeki mermerde izlere sebep olmaktadır.

 

LEAVE A COMMENT: